informace: +420 973 445 517, 973 445 510

info

Oční oddělení

 

Primář:

pplk. MUDr. Richard Vojtek

rvojtek@vnbrno.cz

 

973 445 488

Zástupce primáře:

MUDr. Martina Poláčková

mpolackova@vnbrno.cz

 

Vrchní sestra:

Bc. Kateřina Trávníčková

ktravnickova@vnbrno.cz

 

973 445 450

Ambulance  

973 445 607

Lůžkové oddělení   973 445 488
Kancelář  

973 445 610

 

Ambulance 1

lékař
Pondělí

pplk. MUDr. Richard Vojtek

MUDr. Martina Poláčková - poslední pondělí v měsíci

Úterý

MUDr. Pavlína Tomašová

Středa MUDr. Stanislav Drahorád
Čtvrtek

MUDr. Pavlína Tomašová

Pátek MUDr. Marie Petrikovitsová

 

Ambulance 2

lékař
Pondělí

MUDr. Pavlína Tomašová

Úterý

MUDr. Martina Poláčková

Středa MUDr. Pavlína Tomašová
Čtvrtek

MUDr. Marie Petrikovitsová/MUDr. Martina Poláčková

MUDr. Rudolf Müller - od 12 hodin

Pátek MUDr. Martina Poláčková

 

Objednávání pacientů k vyšetření v pracovní dny 13:00 - 14:30 na telefonním čísle 973 445 607.

Oční oddělení poskytuje na ambulantní i lůžkové části péči o dospělé pacienty všech zdravotních pojišťoven.
Provádíme oční vyšetření a léčbu v rozsahu se svým vybavením a spolupracujeme s očními ambulancemi v Brně a okolí a dalšími specializovanými pracovišti.

                                   

 

Na očním oddělení se specializujeme na operace šedého zákalu (katarakty) s implantací kvalitní nitrooční čočky s asférickou optikou pro lepší vidění za šera, na televizi a při řízení motorového vozidla. Tato nadstandardní Asférická hydrofobní nitrooční čočka značky Rayner je vyrobená v Anglii.

Nitrooční čočka RayOne Aspheric má optickou část větší (6 mm) a asférickou, nitrooční čočka je uložená (předplněná) ve speciálním zavaděči, takže se jí před implantací nedotýkáme a tím se minimalizuje riziko kontaminace. Čočka se vsunuje do oka mikrořezem 2,2 mm.

https://rayner.com/en/iol/monofocal/rayone-aspheric/

https://www.youtube.com/embed/T9N2TDRKmwU

Dále nabízíme za příplatek možnost implantovat prémiovou monofokální hydrofobní asférickou nitrooční čočku se žlutým filtrem při operaci šedého zákalu. Tato čočka má kromě asférické optiky ještě žlutý filtr, který napodobuje přirozenou lidskou čočku. Tento filtr chrání sítnici před škodlivým modrofialovým světlem. Nitrooční čočka je také předplněná ve speciálním zavadaděči.

Při operaci šedého zákalu (katarakta) je možné také odstranit astigmatismus. Nižší astigmatismus řešíme nářezem rohovky zdarma, vyšší astigmatismus řešíme speciální torickou čočkou.

Operace se provádí pomocí špičkového přístroje Stellaris, výrobce Bausch+Lomb Inc., USA.

Vlastní zákrok je k oku velmi šetrný a téměř bezbolestný a trvá asi 15-20 minut v pohodlném polohovatelném operačním křesle.

Šedý zákal (kataraktu) operujeme ambulantně, ale i za krátkodobé hospitalizace. Ta je výhodnější u starších a méně pohyblivých pacientů. Za hospitalizace je zajištěna intenzívní oční i celková péče. Pacient je obvykle propuštěný do domácí péče s minimální potřebou kapání.

K objednání na operaci šedého zákalu, nepotřebujete doporučení od očního lékaře ani od praktického lékaře.

Dále se na očním oddělení zabýváme plastickou úpravou horních i dolních víček (blefaroplastika), provádíme většinu výkonů na víčkách i na předním očním segmentu.

Mezi zdravotní výkony patří např. operace ektropia, entropia, ptózy, chalazea, elektroepilace řas, filtrační operace u zeleného zákalu (glaukomu), cyklokryokoagulace řasnatého tělesa, cyklofotokoagulace řasnatého tělesa diodovým laserem, rozrušení sekundární katarakty a iridotomie Nd-Yag laserem a další.

Mezi kosmetické výkony patří kromě plastiky horních víček (blefaroplastiky) také excize xantelesmat, elektrokauterizace bradaviček viz. Ceník Očního oddělení.

Jsme vybavení přístrojem Jett Plasma Lift MEDICAL.
Zdravotnický přístroj slouží k ošetření pleti, v očním slouží k neinvazivní blefaroplastice horních i dolních víček, k redukci vrásek kolem očí, k odstranění menších bradavic, xantelesmat, červených žilek a pigmentových skvrn či jizev, dále je možné tento přístroj použít k ošetření entropia nebo entropia a k ošetření chronické blefaritidy a syndromu suchého oka.

Pracoviště je zařazeno mezi diagnostická centra léčby věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD).

                                     

Přístrojové vybavení:

  • TOPCON DRI OCT TRITON 3D plus – moderní kombinovaný přístroj, který umožňuje barevné focení sítnice a předního segmentu, fluorescenční angiografii sítnice, autofluorescenci sítnice, OCT sítnice, zrakového nervu a rohovky, angio-OCT
  • Statický perimetr OCULUS TWINFIELD
  • Nd-YAG laser NIDEK YC-1800
  • Ultrazvuk AVISO od Quantel Medical 
  • Jett Plasma Lift MEDICAL